Třída Myšky

Bc. Jeřábková

Vonášková Šárka

Barešová Veronika- asistent pedagoga

"Ťapy, ťapy, ťapičky, šikovné jsme Myšičky, každé ráno, každý den, do školky jdeme s úsměvem."

Říkáme si Myšky a už se tedy všichni známe. Je nás tady letos 20. Společně se snažíme připravit se nejen na školu, ale i do dalšího života. Všichni víme, že život malých myšek je těžký, všude na ně číhá nebezpečí, a proto myšky musí být pozorné, hbité a rychlé, vzájemně si pomáhat a dodržovat pravidla správných myšek.

A jaká jsou naše pravidla?

Aby nám bylo společně dobře, tak jsme se společně s paní učitelkou dohodli na těchto pravidlech:

1. Srdíčkové pravidlo - všichni se tu máme rádi, jsme tu všichni kamarádi.
  2. Kapičkové pravidlo- víme, že vodou je potřeba šetřit
  3. Kytičkové pravidlo - staráme se o přírodu, i ten "ošklivý brouček" chce žít
  4. Šnečkové pravidlo - chodíme pomalu a bezpečně, ale neloudáme se
  5. Košťátkové pravidlo - každá věc má svoje místo a já umím uklízet
  6. Ouškové pravidlo - když jeden mluví, ostatní poslouchají
  7. Přáníčkové pravidlo - umět popřát kamarádovi k svátku nebo narozeninám - kruh OSLAVENCE
  8. Pusinkové pravidlo - znám a umím používat kouzelná slovíčka, zdravit, domluvit se s kamarádem a mluvit potichu
  9. Poznávací pravidlo - knížka je můj kamarád a já vím jak se o ni postarám

Pravidlo můžeme kdykoliv doplnit a ve třídě visí na viditelném místě, které jsme zvolili společným hlasováním.

A jak to u nás ve třídě vypadá?

Naše třída se nachází v přízemí v levé části budovy a je situovaná na severovýchod. Do třídy se vchází ze šatny, kde máme každý svoji skříňku a značku. Na dveřích třídy nás přivítá logo s Myškou a pak už jsme v našem myším doupěti. Celá naše třída je velmi prostorná a krásně barevná. V první části máme dětské stolečky se židličkami, kde si velmi rádi kreslíme, malujeme, modelujeme, tvoříme z různých materiálů a nebo skládáme puzzle. Hned vedle  při stěně stojí pojízdný stoleček, kam nám paní kuchařky dávají denně pití - čaj a nebo šťávu. Každý máme svůj hrneček a tak si  během dne můžeme kdykoliv samy dolévat. Protože máme rádi různé výtvarné experimenty, máme všude položené  linoleum (imitaci dřeva). Jen uprostřed třídy je položen kusový koberec určený pro hry, cvičení a činnosti na zemi. Vše je pro nás v dostupné  výšce, takže si samy můžeme  volit hračku pro svoji hru. Velmi oblíbené jsou u nás i dětské koutky, např. „ molitanové odpočívadlo se závěsem“, kde si můžeme prohlížet knížky, povídat si s kamarádem a nebo jen tak relaxovat,  dále kuchyňka a krámek. Naše třída má i svoji koupelnu s umyvadly a WC, která je plná veselých puntíků. Nejkrásnější je, že hned z naši koupelny vedou dveře do zahrady a tak za pěkného počasí můžeme cvičit na čerstvém vzduchu a nechat se hladit sluníčkem.

V prvním patře  je společná jídelna, kam chodíme na svačiny a oběd a taky se zde učíme správnému stolování (např. jíst příborem), samostatnosti a sebeobsluze.

A jak vypadá náš den?

Ráno se v naší třídě schází i děti z jiných tříd, společně si hrajeme. V 7:00 hod. se děti začnou rozcházet do svých tříd a tu už zůstáváme s naši paní učitelkou. Hrajeme si tak do 8:30 hod. a pak zazvoní zvoneček a my už víme, že " na zvoneček zazvoníme, všechny hračky uklidíme" a jdeme se posadit do kroužku na koberec.V kruhu se společně přivítáme, pozdravíme a pošleme si nějaké kouzlo pro dobrou náladu. Pak společně opravíme kalendář (učíme se dny a měsíce) a začneme si povídat, co budeme celý den dělat. Když máme potřebu, tak můžeme Myšce Hrabalce říct co je pro nás důležité a kamarádi nás vyslechnou. To je prima. Velmi často si čteme z knížky. Pak se protáhneme a proskočíme při krátkém cvičení s hudbou a nebo básničkou a už je tu svačina. Samozřejmě nezapomeneme na hygienu. Po svačině nás čekají připravené aktivity, takže buď malujeme, tvoříme, třídíme, počítáme, experimentujeme, porovnáváme, zpíváme aj. A pak už hurá na čerstvý vzduch. Chodíme po okolí, poznáváme krásu přírody, změny během ročních období, sbíráme přírodniny a někdy si taky  hrajeme na zahradě a to buď u nás ve školce nebo na farské zahradě. Pak už nás čeká ve školce dobrý oběd, na který chodíme společně s kamarády z Berušek. Po obědě nás čeká pohádka a odpočinek. Den ve školce končí a my se pomalu rozcházíme domů. Tak zase zítra při dalším dobrodružství, ahoj!

Kdyby jste chtěli prožít nějaký den s námi, tak klidně příjďte, rádi vás uvidíme.